xvideosxvideosxvideosxvideosxvideosxvideosxvideosxvideosxvideosxvideosxvideosxvideos
1. Madenlerde Arama Kurtarma Yarışması sona erdi – Maden Kurtarma Yarışması

1. Madenlerde Arama Kurtarma Yarışması sona erdi

Türkiye’de ilk defa maden kurtarma yarışması Türkiye Madenciler Derneği tarafından düzenlendi. Farklı madenlerde görev yapan 5 kurtarma ekibi 10-13 Eylül tarihleri arasında gerçekçi senaryolarla uluslararası hakemler gözetiminde yarıştı.

Türkiye Madenciler Derneği, maden kurtarma yarışmasının ilkini İzmir’de düzenledi. Ulusal Maden Arama Kurtarma Yarışması, 10-13 Eylül 2019 tarihleri arasında İzmir’de bulunan Tüprag Efemçukuru Altın Madeni İşletmesi’nde gerçekleşti. 5 yarışmacı, 3 gözlemci ekip katıldı. Maden Kurtarma Yarışmasına; Çayeli Bakır, Esan Eczacıbaşı, Koza Altın, TKİ ve Tüprag yarışmacı olarak katılırken, TÜMAD, İmbat Madencilik ve Polyak gözlemci olarak yer aldı.

Üç gün süren yarışmada ekipler; Genel 1. Ekip, Genel 2. Ekip, Genel 3. Ekip, En İyi Yeraltı Arama Kurtarma Takımı, En İyi Kaptan, En İyi İlk Yardımcı, En İyi Takım Güvenliği, En İyi Solunum Cihazı Becerileri, En İyi İlk Yardım Takımı, En İyi Araç Kazaları Kurtarma Takımı, En İyi Yangın Söndürme Takımı, En İyi Takım Becerileri Takımı, En Centilmen Takım, En İyi Hakem Heyeti, En İyi Takım Ruhu kategorilerinde yarıştılar.

Yarışmayı 5 kategoride başarı gösteren Çayeli Bakır İşletmeleri birinci olarak tamamladı.

Çayeli Bakır İşletmeleri Maden Kurtarma Ekibi, 35 kişiden oluşmaktadır ve Kanada Ontario Maden Kurtarma Eğitim Sistemi gereklilikleri ile eğitilerek sertifikalandırılmaktadır. Çayeli Bakır, Türkiye’nin kuzey doğusunda faaliyetlerini yürütmektedir ve etrafında çok fazla maden şirketi bulunmadığından acil durum müdahale kapasitesini, kendi kendine yetecek şekilde dizayn etmiştir.

Maden Kurtarma Ekibi, maden kazalarına olduğu kadar doğal afet ve endüstriyel kazalara müdahale konusunda da tecrübelidir. Ekip, 2011 yılında yaşanan Van Erciş depreminden sonra arama ve kurtarma faaliyetlerine aktif bir şekilde katılmış ve uzun süren saatler sonrasında enkaz altından iki kişiyi canlı olarak kurtarabilmiştir.

Yarışmada;

En İyi Takım Ruhu ESAN, En İyi Hakem Heyeti Yeraltı Arama / Kurtarma, En Centilmen Takım TKİ, En İyi Takım Becerileri Çayeli Bakır, En İyi Yangın Söndürme Takımı Tüprag, En İyi Araç Kazaları Kurtarma Takımı Çayeli Bakır , En İyi İlk Yardım Takımı Koza, En İyi Solunum Cihazı Becerileri Takımı Tüprag, En İyi Takım Güvenliği Takımı Çayeli Bakır, En İyi İlk Yardımcı Koza, En İyi Kaptan Tüprag, En İyi Yeraltı Arama Kurtarma Takımı Çayeli Bakır, Genel 3. Ekip Koza, Genel 2. Ekip, Tüprag, Genel 1. Ekip, Çayeli Bakır oldu.

Son gün düzenlenen gala yemeğinde sponsor firmalara plaketleri, yarışmacı ekiplere ise ödülleri takdim edildi.

ANASAYFA