xvideosxvideosxvideosxvideosxvideosxvideosxvideosxvideosxvideosxvideosxvideosxvideos
KATILIMCI MADENLER – Maden Kurtarma Yarışması

ANAGOLD MADENCİLİK ERT EKİBİ


Anagold Madencilik ERT ekibi, 2010 Kasım ayında 12 kişi ile kurulmuş ve ilk eğitimini Avusturalya’dan AMRC firmasından tamamlamıştır.

İlk etapta Kapalı Alan ve yangın eğitimlerini tamamlayan ekip, eksik kurtarma ekipmanlarının tamamlanmasından sonra ikinci etapta Kimyasal Döküntü, Yüksekte Kurtarma ve Araç içi sıkışma eğitimlerini de tamamlamıştır. Erzincan Afet Müdürlüğü ekiplerinin liderliğinde Kimyasal, Radyosyon,Nükleer,Biyolojik müdahale ile Arama ve Kurtarma eğitimleri tamamlanarak sertifikalandırılmıştır. 2012 yılında ekibin sayısı % 120 arttırılarak 26 kişiye çıkarılmıştr. Periyodik aralarda bir araya gelinerek bilgi tazeleme eğitimi ERT Eğitim salonu yapılmaktadır. Tüm Acil durum ekipmanlarının depolandığı ve bakımının yapıldığı özel bir salonumuz bulunmaktadır. Ayrıca; an itibari ile 62 kişi olan ERT ekibimiz; planlı ve plansız tatbikatlar yapılarak hazır tutulmaktadır. 2021 yılı içerisinde 20 si saha içi, 4 ü saha dışında olmak üzere 24 olaya müdahale edilmiştir.

Hali hazırda meskun mahal kurtarma eğitimlerini tamamlayan ekibi bir sonraki planlı eğitimi su altı arama ve kurtarmadır. ERT timi; 6x4 çeker tam donanımlı İtfaiye aracı, 4x4 çeker Kurtarma aracı ve 4x2 öncü itfaiye aracı ile, vardiya düzeni çalışan personellerden seçilerek 24 saat acil müdahaleye hazır vaziyette tutulmaktadır.


ÇAYELİ BAKIR MADENİ – MADEN ARAMA KURTARMA EKİBİ


Çayeli Bakır İşletmeleri Maden Kurtarma Ekibi ve Kurtarma İstasyonu, Çalışma Genel Müdürlüğü’nün 2195.53-5 sayılı yazısı ile onaylanarak 18 Aralık 1995 yılında resmi olarak kurulmuştur. Maden Kurtarma Ekibimiz, 35 kişiden oluşmaktadır ve Kanada Ontario Maden Kurtarma Eğitim Sistemi gereklilikleri ile eğitilerek sertifikalandırılmaktadır. Çayeli Bakır, Türkiye’nin kuzey doğusunda faaliyetlerini yürütmektedir ve etrafında çok fazla maden şirketi bulunmadığından acil durum müdahale kapasitesini, kendi kendine yetecek şekilde dizayn etmiştir.

Maden Kurtarma Ekibimiz, maden kazalarına olduğu kadar doğal afet ve endüstriyel kazalara müdahale konusunda da tecrübelidir.

Ekibimiz, 2011 yılında yaşanan Van Erciş depreminden sonra arama ve kurtarma faaliyetlerine aktif bir şekilde katılmış ve uzun süren saatler sonrasında enkaz altından iki kişiyi canlı olarak kurtarabilmiştir.

DEMİR EXPORT TAHLİSİYE EKİBİ


2015 yılının Mayıs ayında kurulan Demir Export Tahlisiye Ekibi toplam 68 kişiden oluşmakta olup bir adet tahlisiye istasyonu ve 20 adet BG4 Plus kapalı devre tahlisiye solunum cihazı ile ihtiyaç halinde destek sağlamak üzere oluşturulmuştur. Tahlisiye ekibi, katıldığı uzman kadrolarca verilen eğitimlerle kendini sürekli güncel tutmakta ve kondisyon salonunda çalışmalarını yürüterek olası durumlara karşı hazırlıklı durumda bulunmaktadır.

Maden kazaları, doğal afet gibi durumlara AFAD ile koordineli şekilde hazırlık çalışmalarını yürüterek Türkiye’nin dört bir yanına yardımcı olmak üzere yetkinlikler kazanmıştır.

EFEMÇUKURU ALTIN MADENİ – MADEN ARAMA KURTARMA EKİBİ


2011 yılında kurulan Efemçukuru Altın Madeni Arama Kurtarma ekibi toplam 38 kişiden oluşmaktadır.Avustralya eğitim sistemine göre eğitimlerini tamamlayan ekip üyeleri “RII30709 - Certificate III in Mine Emergency Response and Rescue” düzeyinde eğitime sahiptir.

Ekip bünyesinde bulunan 3 uzman eğitmen ile yıl boyunca süren tazeleme eğitimleri ile bilgi ve becerilerini güncel tutan ekip Soma ve Ermenek maden kazaları ve İzmir depremi başta olmak üzere ulusal ve bölgesel düzeyde birçok acil duruma müdahale etmiştir.

ESAN – MADEN ARAMA KURTARMA EKİBİ


05.07.2011 yılında kurulan Esan Yeraltı Maden Arama Kurtarma Ekibi, toplam 54 ekip üyesinden oluşmaktadır. Tüm üyeleri Türkiye Taşkömürü Kurumu Tahlisiye eğitmenleri tarafından verilen eğitimlere katılarak tahlisiyeci kimliği almıştır. Arama kurtarma ve kazalara müdahale konusunda tecrübeli olan ekip 6 aylık periyodlarla düzenli olarak tekamül eğitimleri yapmaktadır.

Esan Maden Arama Kurtarma Ekibi; her yıl yetkinliklerini daha da arttıracak eğitimlerle gelişmektedir.

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş – MADEN ARAMA KURTARMA EKİBİ


İlk olarak 2002 yılında temelleri atılan Koza Altın İşletmeleri A.Ş. Ovacık Altın Madeni Maden Arama ve Kurtarma Ekibinin ardından kurulan yeni işletmelerle birlikte sırasıyla Gümüşhane / Mastra, Eskişehir / Kaymaz, İzmir / Çukuralan ve Kayseri / Himmetdede Altın Madeni Arama Kurtarma Ekipleriyle birlikte 58 yeraltı arama kurtarma yetkinliğine sahip, 84 yerüstü arama kurtarma yetkinliğine sahip olmak üzere 4 il 5 lokasyonda toplam 142 Maden Arama Kurtarma personeliyle olası bir acil durumda göreve hazır bulunmaktadır.

LİDYA MADENCİLİK – MADEN MÜDAHALE EKİBİ


Maden Müdahale Ekibimiz; 2021 yılı Kasım ayında ilk madencilik operasyonuna başlayan grup şirketimiz olan Polimetal Madencilik bünyesinde Balıkesir Gediktepe Maden İşletme sahasında kurulmuştur. Ekibi; mevcut durumda 2 eğitmen ve 16 kişilik bir ekipten oluşmakta olup yangına müdahale, arama-kurtarma, kimyasal döküntüye müdahale, araç kazalarında kurtarma, ilkyardım eğitimleri ve bunlara ek olarak operasyonel ihtiyaçların gerektirdiği yetkinlik gelişim faaliyetleri ile olası acil durumlara karşın görev ifasına hazırlıklıdır.

POLYAK EYNEZ A.Ş.-TAHLİSİYE MERKEZİ


İşletme bünyesinde tahlisiye merkezi (Maden Kurtarma Merkezi) Nisan 2015’ de oluşturulmuştur. Ekip, 32 yıl tecrübeli (14 yılı tahlisiye yöneticiliği) Tahlisiye Sorumlusu tarafından yönetilmektedir. Tahlisiye ekibi, yeraltında baraj açma-kapama konularında uygulamaları, tatbikat çalışmaları, vb. çalışmalarda tecrübelidir. Ekim-2020’ de İzmir Depremi’ nde de kurtarma çalışmalarında görev almıştır.

Mevcut durumda işletmede 87 kişilik bir arama-kurtarma ekibi bulunmaktadır. Tahlisiye Merkezinde 15 adet Drager marka kapalı devre solunum cihazı (BG-4) bulunmaktadır. Tahlisiyeci personele Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Tahlisiyecilik eğitimi aldırılmakta, bunu takiben her 6 ayda bir kez uygulamalı tekamül eğitimi verilmektedir.

TÜMAD MADENCİLİK SANAYİ VE TİCARET AŞ - TÜMAD ARAMA KURTARMA (TAK) EKİBİ


Lapseki İşletmesinde Mayıs 2019 tarihinde kurulan TAK Ekibi 24 kurtarmacıdan oluşmaktadır.

İvrindi İşletmesinde ise Mart 2020 tarihinde kurulmuş olan TAK Ekibi 40 kurtarmacıdan oluşmaktadır.

Her iki işletmede bulunan TAK Ekipleri, arama kurtarma, yangına müdahale, kimyasal döküntüsüne müdahale, araç kazalarına müdahale konularında eğitimler alarak müdahale için tam donanımlı olarak olası acil durum ve doğal afetler için gerekli arama kurtarma yetkinlikler kazanmıştır.

TÜRKİYE KÖMÜR İŞLETMELERİ-GARP LİNYİTLERİ İŞLETMESİ MADEN ARAMA KURTARMA EKİBİ


TKİ Kurumu Tunçbilek Kurtarma İstasyonu 1948 yılında kurulmuştur. Kurtarma istasyonu, Tunçbilek havzası ve ülke içinde bulunan maden işletmelerine hizmet vermektedir.

Kurtarma istasyonunda yetişen tahlisiyeciler ülke içinde meydana gelen kazalarda kurtarma çalışmalarına katılmaktadır.

Halen Ömerler Yeraltı Ocak sahasında bulunan Kurtarma İstasyonunda 60 tahlisiyeci görev almaktadır. Tahlisiyecilere, Kurumun deneyimli eğitmenlerince, eğitim verilmektedir.